PDE - Nekrotizující encefalitida mozku (také označována zkratkou NME)

 

Testování tohoto onemocnění v Mops klubu ČR není povinné!

O nekrotizující encefalitidě se mluví poměrně krátkou dobu. Dříve toto onemocnění nebylo mezi chovateli tak známé a je možné, že jedinci s tímto onemocněním mohli být považování za jedince postižené epilepsií, proto není zcela jasné, ve kterém z případů se mohlo jednat skutečně o onemocnění PDE. V rámci snahy o to, aby chovatelé dobrovolně testovali své chovné jedince na přenos tohoto onemocnění, umožnil klub v období, kdy informace o existenci onemocnění teprve začaly vcházet do povědomí chovatelů i laické veřejnosti, aby otestovaným psům na základě certifikátu z testující laboratoře bylo umožněno absolvování bonitace (proces zařazení do chovu) s odpuštěným poplatkem. V současné době je již testování považováno za rutinní záležitost a Mops klub zveřejňuje výsledky jednotlivých psů, kteří prošli zařazením do chovu, v bonitačních kartách (karty jsou zveřejňovány po každé bonitaci na webu klubu v sekci Chovatelská činnost - bonitace). Bohužel ne všichni bonitovaní jedinci mají předložený výsledek PDE, proto ne ve všech kartách je výsledek PDE uveden.

Co se týče samotného onemocnění, je nutno zdůraznit, že výsledek N/N znamená MIZIVÉ RIZIKO rozvoje onemocnění a zároveň označuje, že daný jedinec není přenašečem rizikového genu, výsledek S/S znamená VYŠŠÍ RIZIKO rozvoje a také, že takový jedinec je přenašečem nemoci. Neznamená to ale, že u psa s výsledkem S/S musí onemocnění nutně propuknout. Výsledek N/S znamená, že jedinec má NÍZKÉ RIZIKO rozvoje onemocnění a je přenašečem rizikového genu. V případě krytí jedince s výsledkem N/S by měl být vybrán druhý jedinec vždy s výsledkem N/N  . Více informací o onemocnění si můžete přečíst v odkazu uvedeném výše.

Pokud chcete mít u pejska co nejmenší riziko rozvoje tohoto onemocnění, ptejte se chovatele, zda jsou rodiče štěněte na toto onemocnění vyšetřeni a chtějte vidět výsledky.

 

Další geneticky podmíněné choroby, které u mopsů lze u mopsů relevantně testovat


Laboratoře v dnešní době nabízí kromě PDE i další onemocnění, která lze testovat a pro dané plemeno má smysl je testovat. Jedná se o degenerativní myelopatii (označováno zkratkou DM), maligní hypertermii (MH), deficit pyruvátkinázy (PK Def.) a lze sem řadit i primární luxaci čočky (PLL).

Testování těchto onemocnění prozatím není tak rozšířeno, ale pokud je chovný jedinec otestován, může to pro chovatele být velkým přínosem pro práci v jeho chovu.
Více o jednotlivých onemocněních si můžete přečíst zde:

Genetické choroby u plemene mops.pdf

 

Vyšetření doporučená Mops klubem ČR

 
DOPORUČENÁ VYŠETŘENÍ PRO PLEMENO MOPS
 
Genetická vyšetření:
• deficit pyruvátkinázy (PK)
• degenerativní myelopatie (DM exon 2)
• maligní hypertermie (MH)
• nekrotizující meningoencephalitis (NME/PDE)
• primární luxace čočky (PLL)

Další vyšetření:
• vyšetření srdce
• RTG vyšetření páteře
• DNA profil

Vyšetření srdce se doporučuje minimálně auskultační (poslechem) každoročně. Při podezření doplnit o
kardio vyšetření u specialisty.
RTG vyšetření páteře je hlavně informativního charakteru, při kombinaci jedinců při plánovaném vrhu.
 
Jak čerpat chovatelskou slevu u laboratoře Laboklin s.r.o.:
Genetické laboratorium Laboklin s.r.o. nabízí slevu pro členy Mops klubu ČR, z.s.
Potvrzení o členství je potřeba zaslat společně s žádankou, dodatečné uplatnění slevy není možné. Potvrzení o členství si můžete zažádat na adrese sekretáře klubu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
U genetické laboratoře Laboklin s.r.o je cena za výše uvedený balíček 3551,- Kč vč DPH. Samostatně objednané testy stojí 1651,- Kč vč. DPH (1276,- Kč po slevě pro chovatele klubu) s výjimkou vyšetření DM Exon 2, který stojí 2150,- Kč, 1664,- Kč po slevě. Slevy nelze uplatnit u balíčků nebo např. DNA profilů. K vyšetření se zasílá 2x bukální stěr od jednoho psa (stěr z tváře) nebo 0.5-1 ml EDTA krve, kterou odebere veterinární lékař. Výsledky zasílá laboratoř emailem. Pro vydání oficiálního tištěného certifikátu je potřeba, aby identitu vzorků a psa potvrdil na žádance veterinární lékař. Pak lze kdykoliv certifikáty k výsledku doobjednat i několik let zpětně. Vzorky DNA ukládá laboratoř zdarma na dobu 5 let, proto je možné se kdykoliv v uvedené době ozvat a přiobjednat test a nemusí tudíž být vzorek znovu zasílán.
Chovatelské slevy se uplatňují přiložením dokladu o členství v chovatelském klubu k vyplněné žádance, pak bude snížená cena započtena i pro budoucí objednávky. Aktuální ceník a přehled všech testů naleznete v katalogu cen a vyšetření.
 
Výbor Mops klubu, z.s.
17. 09. 2021

 
Tvorba stranek pro chovatele