PDE - Nekrotizující encefalitida mozku (také označována zkratkou NME)

 

Testování tohoto onemocnění v Mops klubu ČR není povinné!

O nekrotizující encefalitidě se mluví poměrně krátkou dobu. Dříve toto onemocnění nebylo mezi chovateli tak známé a je možné, že jedinci s tímto onemocněním mohli být považování za jedince postižené epilepsií, proto není zcela jasné, ve kterém z případů se mohlo jednat skutečně o onemocnění PDE. V rámci snahy o to, aby chovatelé dobrovolně testovali své chovné jedince na přenos tohoto onemocnění, umožnil klub v období, kdy informace o existenci onemocnění teprve začaly vcházet do povědomí chovatelů i laické veřejnosti, aby otestovaným psům na základě certifikátu z testující laboratoře bylo umožněno absolvování bonitace (proces zařazení do chovu) s odpuštěným poplatkem. V současné době je již testování považováno za rutinní záležitost a Mops klub zveřejňuje výsledky jednotlivých psů, kteří prošli zařazením do chovu, v bonitačních kartách (karty jsou zveřejňovány po každé bonitaci na webu klubu v sekci Chovatelská činnost - bonitace). Bohužel ne všichni bonitovaní jedinci mají předložený výsledek PDE, proto ne ve všech kartách je výsledek PDE uveden.

Co se týče samotného onemocnění, je nutno zdůraznit, že výsledek N/N znamená MIZIVÉ RIZIKO rozvoje onemocnění a zároveň označuje, že daný jedinec není přenašečem rizikového genu, výsledek S/S znamená VYŠŠÍ RIZIKO rozvoje a také, že takový jedinec je přenašečem nemoci. Neznamená to ale, že u psa s výsledkem S/S musí onemocnění nutně propuknout. Výsledek N/S znamená, že jedinec má NÍZKÉ RIZIKO rozvoje onemocnění a je přenašečem rizikového genu. V případě krytí jedince s výsledkem N/S by měl být vybrán druhý jedinec vždy s výsledkem N/N  . Více informací o onemocnění si můžete přečíst v odkazu uvedeném výše.

Pokud chcete mít u pejska co nejmenší riziko rozvoje tohoto onemocnění, ptejte se chovatele, zda jsou rodiče štěněte na toto onemocnění vyšetřeni a chtějte vidět výsledky.

 

Další geneticky podmíněné choroby, které u mopsů lze u mopsů relevantně testovat


Laboratoře v dnešní době nabízí kromě PDE i další onemocnění, která lze testovat a pro dané plemeno má smysl je testovat. Jedná se o degenerativní myelopatii (označováno zkratkou DM), maligní hypertermii (MH), deficit pyruvátkinázy (PK Def.) a lze sem řadit i primární luxaci čočky (PLL).

Testování těchto onemocnění prozatím není tak rozšířeno, ale pokud je chovný jedinec otestován, může to pro chovatele být velkým přínosem pro práci v jeho chovu.
Více o jednotlivých onemocněních si můžete přečíst zde:

Genetické choroby u plemene mops.pdf

 

Vyšetření doporučená Mops klubem ČR

 
DOPORUČENÁ VYŠETŘENÍ PRO PLEMENO MOPS
 
Genetická vyšetření:
• deficit pyruvátkinázy (PK)
• degenerativní myelopatie (DM exon 2)
• maligní hypertermie (MH)
• nekrotizující meningoencephalitis (NME/PDE)
• primární luxace čočky (PLL)

Další vyšetření:
• vyšetření srdce
• RTG vyšetření páteře
• DNA profil

Vyšetření srdce se doporučuje minimálně auskultační (poslechem) každoročně. Při podezření doplnit o
kardio vyšetření u specialisty.
RTG vyšetření páteře je hlavně informativního charakteru, při kombinaci jedinců při plánovaném vrhu.
 
Jak čerpat chovatelskou slevu u laboratoře Laboklin s.r.o.:
Genetické laboratorium Laboklin s.r.o. nabízí slevu pro členy Mops klubu ČR, z.s.
Potvrzení o členství je potřeba zaslat společně s žádankou, dodatečné uplatnění slevy není možné. Potvrzení o členství si můžete zažádat na adrese sekretáře klubu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
U genetické laboratoře Laboklin s.r.o je cena za výše uvedený balíček 3551,- Kč vč DPH. Samostatně objednané testy stojí 1651,- Kč vč. DPH (1276,- Kč po slevě pro chovatele klubu) s výjimkou vyšetření DM Exon 2, který stojí 2150,- Kč, 1664,- Kč po slevě. Slevy nelze uplatnit u balíčků nebo např. DNA profilů. K vyšetření se zasílá 2x bukální stěr od jednoho psa (stěr z tváře) nebo 0.5-1 ml EDTA krve, kterou odebere veterinární lékař. Výsledky zasílá laboratoř emailem. Pro vydání oficiálního tištěného certifikátu je potřeba, aby identitu vzorků a psa potvrdil na žádance veterinární lékař. Pak lze kdykoliv certifikáty k výsledku doobjednat i několik let zpětně. Vzorky DNA ukládá laboratoř zdarma na dobu 5 let, proto je možné se kdykoliv v uvedené době ozvat a přiobjednat test a nemusí tudíž být vzorek znovu zasílán.
Chovatelské slevy se uplatňují přiložením dokladu o členství v chovatelském klubu k vyplněné žádance, pak bude snížená cena započtena i pro budoucí objednávky. Aktuální ceník a přehled všech testů naleznete v katalogu cen a vyšetření.
 
Výbor Mops klubu, z.s.
17. 09. 2021
 

Další vyšetření doporučená Mops klubem ČR

 
Scimed logo
 
Jste majitelem chovné fenky/krycího psa a těšíte se na štěňata? Jistě máte vše připravené, ale jste si jistí, že Váš psí přítel je také připravený?Neriskujte se a nechte jej vyšetřit u veterinární laboratoře Scimed na nejčastější  onemocnění způsobující poruchy plodnosti. Cena je zvýhodněná pro náš chovatelský klub.

REPRODUKČNÍ PROFIL

Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.

Odběr je neinvazivní (stěr nebo plod). Vzorek se vyšetřuje kombinací metod PCR a bakteriologie, které zajišťují nejpřesnější a nejspolehlivější rozlišení původce. Při potvrzené pozitivitě obdržíte informaci o náloži patogenu, což ocení Váš veterinární lékař při nastavení vhodné léčby.

Víte, že dle průzkumu je až 70% jedinců v Evropě nakažených některou z výše uvedených nemocí? Při dobrém imunitním systému je zvíře bezpříznakové, pokud však infekce propukne, důsledkem jsou záněty močových cest, dělohy, nadvarlat.

A co způsobuje přítomnost těchto bakteriálních infekcí u bezpříznakových jedinců? Neplodnost, potraty fen, nízkopočetné vrhy, vrhy mrtvých štěňat či jejich úhyn do týdne po porodu. Přenos je pohlavním stykem, z matky na plod nebo přes krev sající parazity.

————————————————————————————————————————-

ODBĚR:

FENY:

Materiál pro vyšetření je třeba získat z děložního krčku. V praxi to znamená, že nestačí tamponkem vytřít přezku feny nebo začátek pochvy, ale že je třeba se pomocí speciálního nástroje (spekula) dostat až do oblasti před děložním krčkem. Jedná se o neinvazivní odborný výkon a je nezbytné, aby toto provedl veterinární lékař, který je způsobilý provádět tato vyšetření, případně aby doporučil pracoviště, kde lze provést tento stěr.

Z hlediska fen to není bolestivý zákrok. V případě prvniček je určitým doplňkem výsledků i to, že se vlastně jedná o gynekologické vyšetření feny, při kterém se ověří průchodnost a celkové utváření pochvy, což může mít význam jak při krytí, tak při porodu. Pokud chovatel přijde na odběr na začátku hárání feny (1. – 2. den) a jsou zachyceny bakterie, které by mohly způsobit problém, je ještě šance před krytím fenku přeléčit a nebezpečí problémů tak zažehnat.

PSI:

Stěr z předkožky. Zkušený chovatel odběr zvládne, musí však dodržet přísné hygienické normy (odběr v rukavicích, čisté prostředí)

Doporučujeme dvojitý stěr!

První vzorek - pro vyšetření metodou PCR- je nezbytné zaslat na tampónu bez aktivního uhlí.

Druhý vzorek - pro kontrolní kultivaci -  odebírejte vzorky na Amiesovo transportní médium

Cena vyšetření je pro členy našeho chovatelského klubu zvýhodněná!

Cena je 1890,- včetně DPH za vyhodnocení obou stěrů na 3 nejčastější patogeny (Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.)

———————————————————————————————————————————-

Řada druhů mykoplazmat je součástí přirozené mikroflóry sliznic. Určité druhy se mohou podílet na vzniku některých onemocnění.

Obecně je známo, pokud má zvíře v pořádku imunitní systém, je dobře pečováno, správně živeno a netrpí nějakým sekundárním onemocněním, které by oslabovalo jeho imunitu, vypořádá se s bakterií samo a není třeba jeho organismus zatěžovat masívními dávkami ATB, což by ve výsledku bylo pro psa kontraproduktivní.

Pokud se s veterinářem rozhodnete pro léčku ke korekci množství dané bakterie, je vhodné vždy léčit zvíře, které chcete použít do chovu. Nikdy se nesnažte odléčit mycoplazmata do negativního nálezu, to je pro zdraví psa škodlivé, jelikož “zdravá” mykoplazmata psi ke svému životu potřebují, pakliže má správně fungovat imunitní systém psa.

——————————————————————————————————————————-

On-line žádanka, informace o dopravě a další najdete zde:

https://www.scimed.cz/reprodukcni-profil-metodou-pcr/


 
Tvorba stranek pro chovatele