Výběr a koupě štěněte

 

Ještě než přistoupíte k výběru štěněte, měli byste zvážit, zda máte dostatečné možnosti (jak finanční, tak časové), abyste si mohli pejska pořídit a celý jeho život mu poskytovat kvalitní péči. Mops je plemeno, které potřebuje poměrně velkou pozornost svého pána a bude strádat, pokud nebude trávit dostatek času se svým majitelem. Pokud jste si tedy jistí, že toto vše dokážete pejskovi poskytnout, můžete přejít k výběru štěňátka.

Při výběru štěněte doporučujeme samozřejmě pouze štěňátko z ověřené chovatelské stanice, které má průkaz původu (PP). Průkaz původu zaručí, že z malého roztomilého štěňátka vám vyroste pes toho plemene, které jste opravdu chtěli. Bohužel PP není záruka zdraví, jak si mnozí myslí. Zdraví nemůže zaručit nikdo. Pokud je u toho kterého plemene nařízeno chovatelským klubem povinné testování na určité onemocnění, bude váš pejsek mít pouze lepší předpoklad k tomu, že se těmto nemocím vyhne, pokud jsou jeho rodiče dle výsledků vyšetření zdraví. O nemocích u mopsů viz dále.

Ve chvíli, kdy již máte vybranou chovatelskou stanici a štěňátka jsou narozená, můžete se s chovatelem domluvit na návštěvě, až bude štěně dost staré. Prodej pejska je možný nejdříve 51. den po jeho narození a první návštěvy u chovatele probíhají obvykle v jednom měsíci stáří štěněte. Někteří chovatelé ovšem mohou dovolit návštěvu až v pozdějším věku. Existují státy, kde je dokonce pravidlem prodej pejska až ve čtvrtém měsíci věku, kdy už je štěně plně očkované (myslí se tím, že má i ta očkování, která v ČR obvykle dělá již nový majitel po koupi štěněte ve standardním dvouměsíčním věku) a je tedy v plné imunitě. Co se týká návštěvy u chovatele, ať už tam přijedete v jakémkoliv věku štěňátka, vždy se podívejte na prostředí, ve kterém žije. Pokud se vám něco nebude zdát, raději si vyberte pejska jinde.

Při koupi doporučujeme uzavřít písemnou kupní smlouvu a sjednat si konkrétní řešení problémů v případě, že se u pejska později objeví nějaká vada. Například, pokud si pořizujete pejska a máte v úmyslu s ním navštěvovat výstavy a dokonce i chovat, sjednejte si postup (třeba částečné vrácení kupní ceny) v případě, že by se pejskovi po přezubení objevil špatný skus či nesestoupilo varlátko apod.

 

Barvy

 

standardni barvy

 

Na závěr...

Na závěr je potřeba připomenout, že každý pes je živý tvor a nikdo a nic nemůže zaručit jeho zdraví po celý život. Kromě výše zmíněných onemocnění je zde celá řada dalších geneticky podmíněných i nepodmíněných, která se může u pejska vyskytnout a není v silách žádného, i sebevíc poctivého, chovatele zaručit zdraví psa. Na druhou stranu každý chovatel je za svůj chov zodpovědný sám. Mějte ovšem na paměti, že pokud vám chovatel předkládá seznam testů, které pes (resp. rodiče vašeho štěněte) má, je potřeba zkontrolovat, zda jsou opravdu pro vámi vybrané plemeno relevantní. Ne vždy ohromující seznam testů obsahuje vyšetření, která by byla pro plemeno skutečně důležitá a smysluplná. Dále je vše jen na vás, kde a jak si rozhodnete štěňátko pořídit. Přejeme hodně štěstí!


 
Tvorba stranek pro chovatele